Zubní lékařství

Prevence

Prevence je velice důležitá část naší práce. Spočívá v pravidelných půlročních návštěvách zubního lékaře, který vyšetří hlavu, krk, zuby, dásně, sliznice, těsnost stávajících zubních výplní, funkci zubních náhrad. Zkontroluje také stav hygieny, případně zhotoví rentgenové snímky.

Zubní hygiena

Úkolem zubní hygieny je zabránit vzniku zánětu dásní a udržení výsledku léčby parodontitidy. Při zubní hygieně dochází k odstranění nánosů zubního kamene, plaku a k ohlazení zubního povrchu. Používáme ruční nástroje, „ultrazvuk”, pískování airflow® a profesionální fluoridaci. Klientovi také pomáháme vybrat vhodné pomůcky pro domácí péči.

Estetika úsměvu

estetika

Každý z nás chce vypadat dobře a působit tak na své okolí. Krásný úsměv je toho důležitou součástí. V estetice úsměvu se snažíme zlepšit barvu, tvar, postavení zubů (bílá estetika), aby spolu s dásněmi (růžová estetika) byly v dokonalé harmonii s Vašimi rty a obličejem. Dosahujeme toho pomocí různých procedur od jednodušších, jako hygiena, bělení či fazetace, po složitější, mezi něž patří například osazení celokeramickými fazetami, korunkami, či plastická operace dásní. Spolupracujeme též s ortodontistou.

Ošetření kazů

icon

Kaz sám o sobě nemusí znamenat vrtání zubu. V počátečních stádiích postačí zlepšení hygieny, fluoridace. Lze uvažovat i o ošetření ICON® (tj. infiltraci kazu bez vrtání). V pokročilejších stádiích je však nutné včas zasáhnout a předejít tak dalším komplikacím. K plombování používáme vysoce kvalitní materiály zaručující maximální šetrnost k vlastnímu zubu. Světlem tuhnoucí bílé či keramické plomby jsou naším standardem, kterým zajistíme krásný a přirozený výsledek. Na vyžádání jsme schopni zhotovit též plombu z kvalitního dózovaného amalgámu.

Ošetření kořenových kanálků

plomby

Toto ošetření patří již k náročnějším. Jedná se fakticky o poslední možnost, jak zub zachránit, je-li jeho nerv postižen zánětem. Řešíme tak i další komplikace, kdy se zánět šíří do okolí zubu a může tak způsobit vážné zdravotní problémy. Nekomplikované formy zánětu lze řešit v 1–2 návštěvách, kdy kořenové kanálky pročistíme, dezinfikujeme a hermeticky uzavřeme. Jedná-li se o pokročilejší typ, je nutno počítat se 2–4 návštěvami. Abychom zajistili co nejlepší výsledek, užíváme v takových případech metodu Depotphoresa® s Cupralem®, která dezinfikuje zub dlouhodobě i po ukončení léčby.

Ošetření zánětu dásní, parodontitidy (parodontózy)

airflow

Zánět dásní je jedním z nejčastějších onemocnění v dutině ústní. K jeho potlačení přispívá správně prováděná domácí hygiena spojená s profesionální zubní hygienou v pravidelných intervalech. Pokud se problém s dásněmi včas neřeší, propukne parodontitida (parodontóza), která způsobuje pacientovi nemalé kosmetické a funkční potíže. V důsledku může vést k ústupu dásně, kosti a ztrátě zubů. Ošetření spočívá v kombinaci nechirurgických i chirurgických postupů v závislosti na typu onemocnění. Nejprve se přistoupí k odstranění příčiny zánětu, následně pak k léčbě jeho následků řízenou kostní nebo tkáňovou regenerací. Pro udržitelnost výsledku jsou klíčové následné kontroly.

Chirurgické výkony

Jedná se o jednoduchou nebo složitější extrakci zubů, úkony mukogingivální chirurgie (rušení tahů uzdiček, rozšíření připojené dásně aj.), řízenou kostní regeneraci (dosypávání kosti), řízenou tkáňovou regeneraci (překrývání krčků zubů, doplnění dásně aj.).

implantaty

Náhrada chybějících zubů na pevno implantáty, můstky – dojde-li již ke ztrátě zubu, je stále možné jej nahradit. Řešením mohou být zubní implantáty. Jedná se vlastně o hmoždinky vyrobené z biokompatibilního titanu, které se během 8–12 týdnů vhojí do kosti a nahradí tak chybějící kořen zubu bez nutnosti broušení sousedních zubů. Do hmoždinky se pak zašroubuje nosný čep nebo rovnou celá korunka. Ošetření není vhodné pro pacienty s vážným onemocněním kostí (po ozáření), imunity, krevního oběhu, ani pro těžké kuřáky či dekompenzované diabetiky. Alternativou je můstek, který nahrazuje chybějící zub ukotvením k sousedícím zubům.

Náhrada chybějících zubů snímatelnými protézami – dojde-li k větší ztrátě zubů a pacient nemůže nebo nechce podstoupit ošetření implantáty nebo můstkem, zůstávají snímací náhrady zajímavou alternativou.